Egyik kollégánk „laminállattá” vedlette át magát, amikor bekerült hozzánk egy laminálógép, amellyel hideg – és meleg laminálást is lehet végezni: alig bírtuk lerángatni a gépről, mindent belaminált, amit talált. Most nem arra térünk ki, hogy milyen laminálógépet válasszunk, hol vegyünk, stb., hanem arra, hogy mi is a jelentősége.
Szinte bármit lehet laminálni, amit nyomtatóval előállítunk: léteznek A3, A4 méretű laminálók, melyekkel igen kreatívan lehet bánni bármilyen nyomatról is van szó. Lamináltunk fényképet, szórólapot, táblákat, tájékoztatókat, névjegykártyákat, posztereket, hirdetéseket, hűtőmágneseket, mindezt nemcsak a szépség, az elegancia és a design jegyében, hanem azért, mert a laminálás elősegíti az UV védelmet! Az UV a legnagyobb ellensége a nyomatoknak, a fény által jobban kopnak a kinyomtatott fotók, hűtőmágnesek, stb. A laminálás segít a nyomatok hosszútávú megőrzésében, ráadásul szép megoldás is, ajándéknak is kiváló lehet. Jobban kihozza a fényképek színeit is.
A dye alapú tinták, melyeket leggyakrabban a Canon nyomtatók használnak, víz alapúak, kevésbé UV állóak, ellentétben a durabrite tintákkal. A durabrite tinták leginkább az Epson kedveltjei: nemcsak hogy vízálló nyomatokat készít, de jobban bírja a strapát az UV elleni harcban is, sokak szerint élettelibbek is a képek durabrite tinta használatával. Keverni őket nem szabad.
Ha nincs kéznél lamináló, érdemes keresni egy üzletet, ahol laminálnak, már csak próbaképpen is! Vagy ha nem szeretnénk erre költeni, és ki szeretnénk próbálni, hogy milyen fontos az UV védelem, akkor fogjunk egy fényképet, és az egyik oldalát átlátszó ragasztószalaggal vonjuk be. A másik oldalát hagyjuk szabadon. Egy idő után szabad szemmel látható a változás durabrite és dye tinta esetén is.
Tehát: védjük a nyomatokat, ha hosszútávon szeretnénk nézegetni és használni őket!
Hűtőmágnes laminálás előtt - laminálás után nehezebb hajlítani, de feltapad a hűtőre!