A CISS rendszer nem egy bonyolult rendszer, azonban rengeteget segít a tintasugaras nyomtatásban: spórolhatunk vele, emellett nem kell lemondanunk a minőségről sem. Bemutattuk már a CISS rendszer tintapatronjait, az autoresetes chippel rendelkező CISS-eket, most az egybefejes nyomtatókról lesz szó, és a CISS építésről ilyen nyomtatókba.
Az egybefejes nyomtatók már régóta vannak jelen a tintasugaras piacon, és ők képviselik a megfizethető kategóriát, akár vezetékes, akár vezeték nélküli, akár egy funkciós, akár multifunkciós nyomtatóról beszélünk. Ezek azok a készülékek, amelyek speciális patronokat és speciális chipeket nem igényelnek, egyszerűen a nyomtatópatron megfúrásával a CISS rendszert bele lehet építeni a nyomtatóba (azonban sajnos nem mindegyik egybefejes nyomtató kompatibilis CISS rendszerrel, vásárlás előtt érdemes érdeklődni, hogy az adott nyomtató CISS kompatibilis-e). Az egybefejes nyomtatók általában a mindennapi használatra vannak tervezve: szövegnyomtatásra, jegyzetnyomtatásra, diagramok, illusztrációk nyomtatására, azonban komoly fotólabor minőségű fényképek nyomtatását nem várhatjuk el ezektől a készülékektől, illetve ipari méretű nyomat előállítására sem alkalmasak.
Mivel gyári tintapatronra szükséges építeni a CISS rendszert, ezért bármelyik boltban megvásárolható a tintapatron, amelyre a rendszert építhetjük (vagy a gyári kezdő tintapatron pakkra is szerelhetjük). Minden esetben az a lényeg, hogy korábban meg nem fúrt, nem töltött, jó állapotban lévő patronra építsük a rendszert, különben nagyon sok kellemetlenség fog érni minket.
Nagyon fontos, hogy a használati útmutatót pontosan kövessük! Ugyanis ha figyelmetlenségünk miatt rossz helyre fúrunk, nem követjük az útmutatót, nem fog megfelelően működni a rendszer. Tehát az utólagos CISS beépítés egybefejes patronok esetén kisebb műszaki érzéket, emellett annál nagyobb odafigyelést igényel.
Miután sikeresen beépítettük a CISS rendszert a nyomtatóba, a későbbiekben csak tintával szükséges a rendszert utántölteni. Egy idő után a tintaszintfigyelés a CISS kompatibilis nyomtatóknál kikapcsolható (pl. Canon egybefejes nyomtatóknál a kör háromszög gomb 20 másodpercig történő nyomva tartásával, amikor a nyomtató teljesen üres patron állapotot jelez). A tintaszintfigyelés kikapcsolását követően nem látjuk a tintaszintet szoftveresen, a felhasználónak azonban figyelnie kell a tintaszintet a külső tartályokban – tehát mi magunk vesszük át a tintaszintfigyelés feladatát amellett, hogy gondtalanul nyomtatunk.
Az egybefejes nyomtatóknál fontos, hogy a fej egy idő után elkopik. Alapvetően a patronok 200-600 oldalra vannak tervezve, CISS rendszer azonban kb. 2000 – 3000 oldal nyomtatását teszi lehetővé. A CISS rendszer azért növeli meg a tintapatron (nyomtatófej) élettartamát, mert a patron nem levegőt, hanem tintát szívni kényszerül. A cserének szükségességét onnan vesszük észre, hogy az adott patron csíkozni kezd, hibás nyomatok készülnek. A nyomtatófej azonban nem horribilis összeg: az eredeti tintapatron árával kell számolni.
Egybefejes nyomtatók közül is vannak olyanok, amelyek a legjobban alkalmasak CISS beépítésre. A mi toplistánk a következő:
- Canon Pixma IP2700
(beépítési útmutató itt, hibaelhárítási és beüzemelési útmutató itt) - Canon Pixma MP230 és elődei
(beépítési útmutató itt) - Canon Pixma MX395 és elődei
- Canon Pixma MX525 és elődei
- Canon Pixma MG3550 és elődei
Ezen nyomtatók meghibásodási aránya majdnem egyenlő a nullával CISS rendszer esetén, emellett a fedelük lehajtható, tehát esztétikus kinézettel is rendelkeznek (nem utolsó szempont!).
Összességében nézve az egybefejes nyomtatók hétköznapi használatra tökéletesek, spórolni könnyen lehet velük CISS rendszerrel, ráadásul megfizethetők is! A patron cserére azonban figyelni kell, illetve arra, hogy a használati útmutatót mindig figyelmesen elolvassuk és kövessük.