Ismerjük meg a CISS rendszert! No.2

2014.01.04. 09:01 NyomtassOtthon

A CISS rendszer nem más, mint egy folyamatos tintaellátó rendszer, amely igen olcsó tintasugaras nyomtatási technológiát tesz lehetővé. A CISS rendszer külső tartályai csöveken keresztül vannak összekötve a nyomtató tintapatronjaival (a CISS tintapatronokról szóló bejegyzésünk itt olvasható), így folyamatosan ellátja a külső tartály tintával a tintapatronokat. De milyen chipek vannak a tintapatronokon? Hogy megy a tintaszintfigyelés?

Ahogy korábbi bejegyzésünkben is említettük, a tintasugaras nyomtatókat elkülöníthetjük patronjaik szerint: az egyik esetében a tintapatron maga a nyomtatófej, a másik esetben a tintapatron a fejtől különáll. Ebben a bejegyzésben az utóbbiakról beszélünk, melyek esetén a tintapatron a fejtől különáll.

Az ilyen CISS rendszerek speciális kialakításúak, a webshopokban megrendelt, illetve boltokban kapható CISS rendszerek ez esetben állnak külső tartályokból, csőből, tintapatronból és autoresetes chipekből, meg kiegészítő alkatrészekből, melyek segítségével a rendszer beépíthető a nyomtatóba.

CLI-526 tinta nélkül NYO.jpg Az autoresetes chip lényege abban áll, hogy a tintaszint figyelés újraindul, ha a nyomtató úgy érzékeli, hogy a tintapatron kiürült. A tintaszintfigyelés újraindítása nem egy bonyolult folyamat: a nyomtató fedelét fel kell emelni, majd visszaengedni a helyére, tehát külső reseterre nincs szükség! Amúgy sem szabad autoresetes chipeket külsőleg resetelni, mert igen könnyen gallyra lehet ezzel vágni őket.

Tehát az autoresetes chipek segítségével a tintaszintfigyelés újraindítható, így újra telinek jelzi a patront a nyomtató, a nyomtatást engedi tovább az adott színnel, szoftveresen is ezt jelzi a készülék, és a számítógép monitorján is ezt láthatjuk.  Tehát ezeknek a chipeknek a segítségével nem járhatunk úgy, hogy a nyomtatást nem folytathatjuk.

Sajnos a chipeknek nincs "szemük", illetve érzékelőjük ahhoz, hogy nézzék a külső tintatartály tintaszintjét. A chipek csak számolják a kinyomtatott oldalakat, a nyomtató ezt a számolást veszi figyelembe. Ráadásul színenként, úgyhogy a resetelési folyamatot egyenként végig kell minden patronnal csinálni, amikor a nyomtató jelez.

Rendszeresen előfordulhat CISS rendszer használata esetén, hogy a chipek azt jelzik, hogy a tintaszint kritikusan alacsony, azonban a CISS külső tartálya majdnem tele van tintával. Ez azért van, mert a chip nem tudja a tintatartály szintjét figyelni, az sajnos minden esetben a felhasználó dolga. Ezért fontos leírni és kiemelni, hogy a patron nem feltétlenül a valós tinta szintet jelzi.

A CISS rendszerek egyik sebezhető pontja a chip: nem kedvelik a koszt és a szennyeződéseket, így azt sem, ha véletlenül tintásak lesznek, úgyhogy erre fokozottan ügyelni kell. Azonban a chipek egyszerűen cserélhetők, csupán el kell zárni a CISS csövét, kivenni az adott patront, lepattintani a hibás chipet, majd felhelyezni az újat. Ezt követően a tintapatront vissza kell tenni a helyére, majd a csőszorítást feloldani és nyomtatni. Fontos, hogy az autoresetes chipeket nem ajánlott keverni más chipekkel (patronfelismerési, nyomtatási hibákhoz vezet).

Canon nyomtatók esetén autoresetes chippel felszerelt leggyakoribb CISS-ek a következők:

A bejegyzés trackback címe:

https://nyomtassotthon.blog.hu/api/trackback/id/tr645729318

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása